У льодовиках Землі може бути прихований "фактор Х": вчені забили на сполох

Глобальне потепління – одна з основних загроз, що стоїть перед людством. Танення льодовиків не лише руйнує екосистеми, а й може спричинити поширення потенційних патогенів.

У вічній мерзлоті десятки тисяч років "сплять" небезпечні віруси, однак глобальне потепління з високою вірогідністю призведе до їх пробудження. Що таке "фактор Х" та у чому небезпека танення льодовиків, розповіло видання Science Alert.

Віруси, що спали тисячоліттями

Біргітта Евенгорд, спеціалістка з інфекційних захворювань Університету Умео, розповіла про існування "фактора Х", про який вчені знають не дуже багато інформації. Вона наголосила на необхідності вдосконалення спостереження та виявлення потенційних побічних ефектів в Арктиці.

Якщо ситуація стане критичною, більшість епідемій, ймовірно, виникне з нового джерела, наприклад, від популяції диких тварин. Дослідження показали, що спалахи зоонозних інфекцій зростають як за кількістю, так і за різноманітністю, причому очікується, що кількість смертей підвищуватиметься в середньому майже на 10% щороку.

Подібні статистичні дані навіть не враховують глобальні сплески хвороб, як, наприклад, пандемія COVID-19, які, як очікується, також відбуватимуться все частіше.

Стрибок у часі

Зі зміною клімату певні збудники небезпечних хвороб здійснять гігантський стрибок у часі, і, за словами вчених, є вагомі підстави вважати, що такий розвиток подій є дуже ймовірним.

Вже відомі факти "пробудження" вірусів. Так, в 2016 році бактерія Bacillus anthracis спричинила загибель понад 2000 північних оленів, а причиною вимирання став труп давньої зараженої тварини, що під впливом потепління розморозився в льодах.

Дослідники повідомляли, про відродження вірусу амеби, що спав понад 50 тисяч років – його знайшли у відкладеннях під озером.

Насправді ситуація не така критична, якою могла би здатися на перший погляд. Вірусам потрібен правильний "механізм", щоб закріпитися на клітинах-господарях і реплікуватися всередині. Вчені кажуть, що їм поки невідомі чіткі правила щодо еволюційного зв’язку між двома потенційними хазяїнами. Доволі важко передбачити, наскільки окремий організм і людство і цілому будуть сприятливими до патогенів.

Швидкість та інтенсивність контакту – основні умови. Експерименти показали: якщо лишити достатню кількість мікробів у спільній екосистемі навіть на короткий проміжок часу, є висока ймовірність, що принаймні один знайде нового хазяїна для зараження.

Вчені з Університету Оттави використовували секвенування ДНК і РНК, щоб проаналізувати віруси, що існують у ґрунті та воді озера Хазен. У дослідженні, опублікованому в 2022 році, зазначено, що регіони вічної мерзлоти можуть стати "родючим ґрунтом для нових пандемій".

+ 0 -
  • 0
  • 343

Добавить комментарий