Стало відомо, чи збережуть доплати військовим у 2024 році

Юрій Джигир розповів, чи збережуть доплати військовим у 2024 році і чи вистачить на це грошей. Заступник міністра оборони України Юрій Джигир в інтерв’ю BBC NEWS Україна розповів, чи залишить уряд доплати військовим у 30 та 100 тисяч гривень, що буде із закупівлею зброї та техніки для фронту та де на все це взяти гроші.
Що передбачає бюджет на 2024 рік
Фінансування оборонного відомства в наступному році у порівнянні з довоєнним періодом збільшують у 10 разів. Видатки у 2024 році становитимуть рекордні 1 трильйон 164 млрд гривень.
Для порівняння, у 2021 році ця сума була 120 млрд гривень, у 2022 році, коли почалося повномасштабне вторгнення Росії, – це вже 555 млрд, а на 2023 рік закладали 860 млрд гривень. Переважна частина видатків на 2024 рік – 883 млрд – направлять на забезпечення ЗСУ, підготовку кадрів і військ, медичне забезпечення та ветеранів.

Чи залишать доплати військовим
На виплати військовослужбовцям у 2024 році виділять 751,3 мільярда гривень. “Щодо доплат в розмірі 30 та 100 тисяч гривень, уряд планує зберегти ці виплати протягом періоду дії воєнного стану, як це передбачено постановою Кабміну № 168”, – пояснив замміністра оборони.

Простими словами – всі виплати залишаться на рівні 2023 року. Однак при цьому він додав, що важливо враховувати динаміку фронту та ймовірне зростання потреб ЗСУ. Якщо зросте інтенсивність боїв чи збільшиться кількість військових, потрібно буде збільшувати фінансування та змінювати бюджет, пояснив Юрій Джигир. І спрогнозувати такі зміни зараз складно.

“Наш оборонний бюджет закладено в умовах найбільшого збройного конфлікту в Європі з часів Другої світової. На полі бою ведеться постійна запекла боротьба, тож вірогідність збільшення інтенсивності бойових дій існує щодня. Це слід враховувати, як і можливе зростання чисельності армії, яку треба буде своєчасно забезпечувати”, – пояснив замміністра.

Скільки грошей піде на зброю
На розвиток, закупівлю, модернізацію та ремонт озброєння та військової техніки у 2024 році виділять 265,4 млрд гривень – це 20% всього оборонного бюджету.

“Говорячи про конкретні військові потреби, основним пріоритетом для нас є забезпечення війська ракетами та боєприпасами, на що виділено близько 175 мільярдів гривень. На закупівлю для ЗСУ військової техніки та озброєння, а також їх ремонт закладено понад 90 мільярдів гривень”, – розповів Юрій Джигир. Але наведені цифри – орієнтовні показники, які залежать від бойової обстановки. При цьому чиновник наголосив, що весь ремонт військової техніки та зброї буде здійснюватися в Україні.

За його словами, міноборони буде намагатися максимально підписувати контракти на озброєння та військову техніку саме з українським виробником, а тому майже 200 мільярдів залишаться в Україні. “Йдеться насамперед про закупівлю військової техніки та складових частин до боєприпасів. Готові боєприпаси ми контрактуємо переважно за кордоном, проте запаси наших партнерів обмежені, тому розвиваємо власне виробництво”, – пояснив Джигир.

Чи видаватимуть військовим житло
За бюджетом міноборони на 2024 рік, 100 млн гривень піде на житло для військових.

Юрій Джигир каже, що вирішення житлової проблеми військових – у пріоритеті, але визнає, що черга зменшується повільно. “Для прикладу, у 2021 році черга складала 44,3 тисячі осіб, у 2022 – 43,5 тисячі осіб. На сьогодні в гарнізонах ЗСУ на квартирному обліку перебуває близько 42,2 тисячі осіб”, – каже він.

При цьому, визнає чиновник, під час воєнного стану стали будувати менше, ніж до повномасштабного вторгнення. “Кошти, що виділяються Міноборони, спрямовуються на першочергові потреби для забезпечення відсічі збройної агресії РФ проти України”, – підсумував замміністра.

Звідки візьмуть гроші
“МВФ очікує, що частка податків у ВВП виросте наступного року у порівнянні з поточним з 33,3% до 35,9%”, – каже Юрій Джигир.

За його словами, МВФ визнає, що з моменту повномасштабного вторгнення економіка України “виявилась значно стійкішою, ніж очікувалось”. “Якщо базові припущення збережуться, наступний рік має лише посилити нашу інституційну спроможність”, – пояснює чиновник.

Однак попри все це, український бюджет після початку великої війни став глибоко дефіцитним – у 2023 році прогнозований МВФ дефіцит становитиме 19,1% ВВП. “Переважну частину цього дефіциту нам допомагають покривати міжнародні партнери. Наступного року обсяг зовнішнього покриття дещо знизиться (з 17,1% нашого ВВП до 14,5% нашого ВВП), оскільки ми нарощуємо внутрішній ресурс, скоротиться і сам дефіцит. Але зовнішня бюджетна підтримка залишиться значною і дуже важливою”, – пояснює чиновник.

За його словами, оборонні видатки для України залишаться в пріоритеті. “В перший, найскладніший рік повномасштабної війни оборонні видатки склали 22% ВВП, а обсяг власних загальнодержавних доходів – 50,3% ВВП. Тобто нам вистачає власних ресурсів, щоб фінансувати оборону, і буде вистачати, якщо військова ситуація не буде погіршуватись”, – пояснює заступник міністра оборони.

Відповідаючи на запитання, чи може міжнародна допомога йти на армію, Юрій Джигир відповів, що Україна має власні ресурси на оборону: “Питання полягає не в тому, чи можна спрямовувати зовнішню допомогу на армію, а в тому – що ще, крім армії, ми зможемо профінансувати без підтримки бюджету з боку міжнародних партнерів”.

+ 0 -
  • 0
  • 341

Добавить комментарий