В Україні заборонили використовувати детальні плани територій для забудови: нові правила з 2025 року

З 1 січня 2025 року в Україні набув чинності закон, який забороняє використання детальних планів території (ДПТ) для нового будівництва. Тепер виділення земельних ділянок під забудову можливе виключно за допомогою плану просторового розвитку (ППР) або актуального генерального плану населеного пункту. Про це повідомила Олена Шуляк, голова містобудівного комітету Верховної Ради.

За її словами, раніше забудовники у змові з місцевою владою часто зловживали ДПТ, щоб "уточнювати" генеральний план таким чином, що він фактично суперечив самим принципам містобудування. На підставі таких ДПТ визначалося цільове призначення земель, що відводились під будівництво, а девелопери отримували дозвільні документи.

З нового року цей механізм заблоковано завдяки закону "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо планування використання земель", ухваленому ще у 2022 році. Закон вимагає, щоб виділення земель або зміну їх цільового призначення здійснювали відповідно до комплексного плану просторового розвитку або актуального генплану.

Що змінюється:

  • Комплексний план просторового розвитку охоплює всю територію громади, включаючи передмістя, і має чітке функціональне зонування (житлові, промислові, рекреаційні зони тощо).
  • План не має обмеженого терміну дії, але може оновлюватися щорічно.

Олена Шуляк наголосила, що тепер неможливо буде змінити цільове призначення землі, наприклад, забудовувати житлові комплекси на територіях, які призначені для промисловості, і навпаки.

Втім, одним із викликів залишається відсутність затверджених комплексних планів у багатьох громадах.

Нагадаємо, що ще в жовтні 2022 року Київрада розглядала ініціативу приховати публічну інформацію щодо Генплану, ДПТ і дозвільних документів на період воєнного стану. Однак такі рішення викликали численні обговорення у суспільстві та серед експертів у сфері містобудування.

+ 0 -
  • 0
  • 71

Добавить комментарий