США виходять з Ради ООН з прав людини та переглядають участь у ЮНЕСКО
![США виходять з Ради ООН з прав людини та переглядають участь у ЮНЕСКО](/uploads/posts/2025-02/medium/1738759751_whitehousesouthfacade.jpg)
Президент США Дональд Трамп підписав указ про вихід країни з Ради ООН з прав людини та Близькосхідного агентства ООН для допомоги палестинським біженцям (БАПОР, UNRWA). Водночас, адміністрація США розглядає можливість виходу з Організації ООН з питань освіти, науки та культури (ЮНЕСКО). Про це повідомили агентства AFP і dpa з посиланням на заяву Білого дому.
Причини виходу та критика ООН
Новий секретар Білого дому Вілл Шарф заявив, що рішення ухвалене через "антиамериканську упередженість" в установах ООН. Також у документі зазначається необхідність перегляду фінансування США в ООН, зважаючи на значні розбіжності у внесках різних країн.
«Я завжди вважав, що ООН має величезний потенціал. Але зараз ця організація не реалізує його, – заявив Дональд Трамп під час підписання указу. – Вона неефективно керується і не виконує своїх основних завдань».
Припинення фінансування БАПОР
Фінансування БАПОР з боку США було припинене ще в січні 2024 року за президента Джо Байдена. Це сталося після того, як Ізраїль звинуватив 12 співробітників агентства у причетності до нападу ХАМАС на Ізраїль 7 жовтня 2023 року. Після цього низка розвинених країн, включаючи Німеччину, Велику Британію, Японію та Австралію, також припинили фінансування агентства. Водночас Канада, Швеція та Італія спочатку призупинили фінансування, але згодом його відновили.
До цього США були найбільшим донором БАПОР, виділяючи на агентство $300–400 млн щорічно. У 2017–2021 роках під час першого президентського терміну Трампа фінансування БАПОР також було припинене.
Боротьба з антисемітизмом
Окрім рішення щодо ООН, Трамп раніше підписав указ, спрямований на боротьбу з антисемітизмом. Він передбачає депортацію іноземців, включаючи студентів, які брали участь у пропалестинських протестах і порушували закони США. Документ отримав назву "Додаткові заходи щодо боротьби з антисемітизмом". Як зазначає The New York Post, цей указ може стати підставою для скасування віз і висилки іноземних громадян, причетних до таких протестів.
Рішення адміністрації Трампа щодо ООН та БАПОР викликало змішані реакції у міжнародному співтоваристві. Одні експерти вважають його кроком до посилення американського впливу в міжнародній політиці, інші ж розглядають як загрозу для багатосторонньої дипломатії.