Пенсія за віком: у ПФУ роз’яснили, хто і у скільки років може отримати виплату

Для отримання статусу пенсіонера в 60 років станом на 2023 рік треба мати не менше 30 років стажу. Щороку цей ліміт збільшують на 12 місяців. Якщо його не вистачає, вийти на пенсію можна у 63 або 65 років.

Заборона розповідає про нюанси отримання грошових виплат від ПФУ та ініціативу уряду припинити виплачувати гроші деяким громадянам.

Законопроєкт 9453: кого лишать без пенсії

Документ пройшов перше читання в Раді 26 серпня 2023 року. Він має врегулювати питання пропорційного обчислення страхового стажу тим, хто працював за межами України, у зв’язку з денонсацією угод щодо пенсійного забезпечення з державами СНД.

Проєктом закону пропонується:

  • врегулювати питання обчислення розміру пенсії пропорційно до страхового стажу, набутого в Україні, для осіб, які працювали в Україні та за її межами;
  • врегулювати питання зарахування стажу, набутого за період роботи в державах, які входили до складу колишнього СРСР;
  • визначити умови пенсійного забезпечення військовослужбовців, які мають страховий стаж, набутий у РФ;
  • відновити умови ідентифікації для внутрішньо переміщених осіб на загальних підставах.

Також прописаний перелік підстав припинення виплати пенсії в разі:

  • тимчасового проживання за кордоном за заявою пенсіонера про припинення виплати пенсії;
  • якщо людину визнано безвісно відсутньою або оголошено померлою у встановленому законом порядку;
  • якщо пенсіонеру надано статус особи, зниклої безвісти за особливих обставин, відповідно до Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин»;  
  • якщо пенсію не отримували протягом шести місяців підряд в організаціях, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або в разі відсутності протягом шести місяців підряд видаткових операцій в установах банків за поточними рахунками, на які проводиться виплата пенсій;
  • якщо одержувачі пенсії не проходили фізичної ідентифікації у випадках, передбачених законодавством.

Призначення пенсійного забезпечення: яка умова

В Україні, згідно із законодавством, є три види пенсій, які виплачуються державою (солідарна система):

  • за віком;
  • по інвалідності;
  • у зв’язку з втратою годувальника.

За віком призначається при досягненні 60, 63 чи 65 років, але тільки за наявності необхідного страхового стажу до віку, пояснили у Пенсійному фонді України. 

Так, для виходу на пенсію в 60 років у 2023 році необхідно мати не менше

30 років стажу. Щороку цей ліміт збільшують на 12 місяців, тобто у 2024 році це буде 31 рік, а у 2028-му — 35 років.

Якщо людина, якій виповнилося 60 років, має менш як 30 років стажу, вона матиме право вийти на пенсію вже у 63 роки. Це буде можливо при умові наявності не менше 20-річного досвіду. Коли його недостатньо, отримати виплату можна з 65 років. Мінімально допустимий стаж у цьому випадку складає 15 років.

Інфографіка: Пенсійний фонд України

«Наприклад, чоловікові 60 років виповнилося 1 лютого 2023 року. Набутий страховий стаж на цю дату — 29.5 року. Необхідний страховий стаж – 30 років. Чоловік працює. Якщо, працюючи, він набуде ще шість місяців, то зможе звернутися за призначенням пенсії. Розмір виплати визначається для кожного пенсіонера індивідуально», — пояснили у ПФУ.

Є кілька категорій людей, яким грошове забезпечення можуть оформити ще до 60 років:

  • які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці або в окремих галузях виробництва (частини з першої по третю статті 114 ЗУ про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування) — пільгові;
  • які мають особливий статус: багатодітним матерям та матерям дітей з інвалідністю з дитинства, учасникам бойових дій та членам сімей загиблих, громадянам, звільненим з роботи, яким на час звільнення залишилося не більше ніж півтора року до досягнення пенсійного віку — дострокові;
  • учасникам ліквідації та постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС — із зменшенням пенсійного віку.
Інфографіка: Пенсійний фонд України

Страховий стаж: як нараховується

Розмір пенсійного забезпечення визначається в залежності від страхового стажу — по 1% від рівня визначеної для обчислення заробітної плати за кожен рік. Тобто, за страховим стажем 35 років пенсія встановлюється у розмірі 35% від заробітку.

Для вирахування є спеціальна формула: розмір середньої зарплати (Сз) множиться на індивідуальний коефіцієнт зарплати (Кз) і на коефіцієнт страхового стажу (Кс). Тобто формула виглядає так: Сз х Кз х Кс.

Сз — це середня заробітна плата, з якої було сплачено страхові внески, за три роки до подачі заяви про вихід на пенсію. Тобто для тих, хто виходить на пенсію у 2023 році це період з 2020 по 2022 роки, хто вийшов у 2022 році — 2019-2021 роки і так далі. Показник оголошує Міністерство соціальної політики. Станом на вересень-2023 — це 16 012 гривень.

Кз — сума співвідношень зарплати в конкретному місяці до середньої зарплати по Україні. Тобто ми окремо беремо зарплату за кожен місяць за враховані в Сз три роки роботи і ділимо на рівень середньої, який було встановлено на цей місяць. Наприклад, людина у січні-2022 офіційно отримала 10 000 грн, а середня зарплата по Україні за цей місяць становить 14 055.38 гривні. Потім із суми коефіцієнтів вираховується середнє число — це є Кз. 

Кс — кількість стажу роботи, помножена на величину оцінки одного року страхового стажу та поділена на 12. Для вирахування загальну кількість років стажу (тільки ті, у які сплачувалися податки) треба помножити на 0.01.

Важливо! Страховий стаж (Кс), набутий після 1 січня 2004 року, обчислюється за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов’язкового державного соціального страхування. А за періоди роботи до 2004 року — на підставі трудової книжки та інших документів про стаж.

Покупка стажу: проєкт ПФУ

У разі нестачі стажу на момент виходу на пенсію його можна докупити. Зробити це можливо тільки за період, якого не вистачає для отримання пенсії. Для цього треба звернутися у податкову, укласти угоду і робити закупівлі. 

Також з березня-2023 року в Україні запрацював ще один інструмент — докупка стажу на майбутнє. Він направлений на низку категорій:

  • тих, хто нині заробляє за кордоном, але хотіли б отримувати пенсію в Україні;
  • люди передпенсійного віку, яким не вистачає стажу;
  • працівники з низькими офіційними доходами.

«Система дозволяє профінансувати свою майбутню пенсію помісячно заздалегідь, поки можна регулювати внески відповідно до заробітку. Фактичного ліміту по роках немає, можна дотягнути до максимального розміру пенсії», — пояснив голова правління ПФУ Євген Капінус.

Важливо! Нинішні пенсіонери не можуть збільшувати свій страховий стаж самостійно, втім, за них можуть робити внески інші люди та благодійні організації. Є можливість спрямувати оплату на конкретну людину чи у загальну систему (тоді гроші самостійно розподіляє ПФУ).

Для того, щоб взяти участь у програмі, треба зареєструватися на сайті Пенсійного фонду, укласти електронний договір на сайті ПФУ і у зручний момент перераховувати кошти онлайн з картки або переводити їх у відділені будь-якого банку.

Гроші в автоматичному режимі будуть зараховані на рахунки ПФУ і розкладені на періоди — на місяць буде зараховано мінімально 1470 гривень. Якщо сплачено більше, гроші буде розкладено на наступні місяці. Звітів при цьому подавати не треба.

«Якщо ви доплатите собі 2 000 гривень, у вас буде обрахунок заробітної плати як 9 000 гривень. Кожні 100 гривень збільшують зарплату майже на 500 гривень», — пояснила міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович. 

+ 0 -
  • 0
  • 319

Добавить комментарий