Забруднення Десни призвело до замору риби та потемніння води
У Чернігові забруднена річка Десна — це викликало масовий мор риби, а також потемніння води на центральному пляжі. Уряд Києва розробляє план, на випадок, якщо ситуація погіршиться й дійде до міста. Причини забруднення пов’язані з отруйними викидами з російського кордону. Наразі ситуація контролюється, але завдані довкіллю збитки є значними. Про це повідомив виконуючий обов’язки Чернігівського міського голови Олександр Ломако.
Ситуація з якістю води у Києві під контролем. У КМДА зазначили, що служби перевіряють стан питної води та води в Десні та Дніпрі.
У випадку погіршення якості води ПрАТ «АК «Київводоканал» обіцяє відреагувати швидко, виконати всі процеси очищення та додати реагенти, які допоможуть забезпечити відповідності санітарним нормам.
Київська міська державна адміністрація зазначає, що вже розробляються плани на випадок погіршення ситуації, зокрема для створення запасів води, аби не було її дефіциту. Однак наразі немає підстав для паніки і ситуація контролюється.
На центральному пляжі Чернігова у річці Десна виявили потемніння води і масовий замор риби. Виконуючий обов?язки міського голови Олександр Ломако зазначає: «Станом на 7 ранку 9 вересня на Золотому березі (центральний пляж м. Чернігова) спостерігається незначний неприємний запах. У річці вода темного кольору. Місцями масовий замор риби».
Також Олександр Ломако заспокоїв мешканців, зазначивши, що Чернігів не використовує воду з річок для споживання, а забезпечується водою зі свердловин, тому загроза для здоров’я мешканців міста відсутня.
У місті рибу збирають для утилізації і вирішують, що будуть робити далі. Міські служби, екологи та ДСНС працюють на місцях забруднення. Відвідування пляжу заборонили ще на минулому тижні, а муніципальна варта контролює ситуацію і посилила контроль за продажем риби в місті.
У понеділок 26 серпня міський голова Вишгорода Олексій Момот у Facebook написав, що отруйні речовини потрапили в річку зі сторони російського кордону.
«У річці Десна та її затоках виявлено отруйну речовину, яка спускається по течії з російського кордону. Категорично заборонити всьому підпорядкованому о/с купатися, переплавлятися, рибалити в Десні та її затоках», — написав Момот.
Згодом пост був видалений, а Держекоінспекція не знайшла перевищення норм органічних і мінеральних речовин у Десні в межах Київщини, однак все-таки заборонила купання і вилов риби, а також рекомендувала не використовувати воду з річки.
Перевищення речовин не знайшли, але купатись і ловити рибу заборонили: що відбувалось далі
У Державному агентстві меліорації та рибного господарства України все ж виявили перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин. Серед них був амоній, а також завислі речовини у річці Сейм, яка є притокою Десни.
Забруднення Сейму сталося на території Росії, але поки невідомо, чи воно було умисне, чи це результат раптової аварії. Перший заступник міністра захисту довкілля Олександр Краснолуцький в ефірі телемарафону зазначив: «Річка Сейм повністю забруднена. Водночас проби показують лише органічні речовини, хімічних та токсичних не виявили».
1 вересня забруднені води з Сейму досягли Чернігова. Виконуючий обов?язки директора департаменту екології та природних ресурсів Чернігівської ОДА Олександр Лось зазначив, що «ці органічні неочищені скиди вже потрапили в Десну. Вони вже пройшли селище Макошине Менської громади. До Чернігова вони, орієнтовано, дійдуть 1 вересня, десь, за приблизними підрахунками, після обіду».
Через відсутність дощів і спеку нестача кисню у воді посилюється, що призводить до загибелі риби. Забруднення річок Сейм і Десна вже завдало довкіллю Чернігівської області збитків на суму 186 мільйонів гривень.
Голова Чернігівської ОДА В’ячеслав Чаус підтвердив, що ситуація контролюється і пляма забрудненої води вже не така концентрована, що дозволяє ефективніше її розбавляти. «Щоб пришвидшити штучну аерацію, потрібні додаткові установки, цим допоможе Міндовкілля», — зазначив Чаус.
Наша редакція слідкує за ситуацією. Забруднення Сейма і Десни має серйозні наслідки для екосистеми та місцевих жителів, і для подолання цих наслідків необхідні комплексні заходи з очищення води та відновлення природного балансу.