Новобудови у пріоритеті: чого очікувати від програми “єОселя” у 2025 році
У 2025 році 40% іпотек за програмою “єОселя” припаде на первинний ринок житла. Такий прогноз озвучила перша заступниця голови правління ГЛОБУС БАНКУ Олена Дмітрієва. Посилаючись на дані “Укрфінжитло”, вона зазначила, що у 2024 році частка кредитів на первинне житло зросла у вісім разів: з 3% у січні до 24% у грудні.
Кредити на готове житло від забудовників також зросли з 21% до 37%. Це стало можливим завдяки кільком змінам у програмі: розширенню кола банків-партнерів до 11 установ, обмеженню максимального віку житла трьома роками, акредитації 91 забудовника і 201 проєкту. У 2024 році українці оформили понад 8,5 тис. іпотек на суму 14,6 млрд грн, що стало найкращим результатом за останні два роки.
“Глобус Банк” повідомив, що 90% позик припали на первинний ринок. Позичальники демонструють відповідальність: понад 35% кредитів погашаються з випередженням графіку, а 45% видано пільговим категоріям – військовослужбовцям, медикам, викладачам і науковцям. Понад 80% кредитів спрямовано на 1–2-кімнатні квартири.
У 2025 році іпотечна програма залежатиме від економічних, воєнних і геополітичних факторів. Серед ключових умов розвитку: стабільність ВВП, міжнародна допомога, фінансування програми через облігації на суму 20 млрд грн, темпи будівництва нового житла та вдосконалення умов програми.
Експертка прогнозує зростання частки комерційної іпотеки до 10% у 2025 році. Найбільший попит очікується на житло комфорт-класу у Києві, Київській області, Львові, Закарпатті та Івано-Франківську. Попри складні воєнні умови, іпотека залишається важливим механізмом підтримки громадян та економіки України.