Питання щодо продовження правового статусу українських біженців у ЄС планують обговорити в червні

Питання щодо продовження правового статусу українських біженців у Європейському Союзі планують обговорити в червні на засіданні міністрів внутрішніх справ країн ЄС. Про це заявив прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським.
За словами Фіали, Чехія є однією з країн, що прийняла найбільше українських біженців у розрахунку на душу населення. Близько 160 тисяч із них вже працевлаштовані та інтегровані в чеську економіку.
«Захист українських біженців діє до березня 2026 року. Але ми не будемо чекати до останньої хвилини з рішенням, що буде далі. Все залежатиме від розвитку ситуації, але ми повинні завчасно підготуватися», — наголосив чеський прем’єр.
У свою чергу Володимир Зеленський повідомив про відкриття в Чехії UNITY HUB — Центру української єдності, який сприятиме взаємодії з українською громадою.
«Ми віримо, що після завершення гарячої фази війни наші громадяни зможуть повернутися додому. Люди залишали країну з багатьох причин, і наше завдання — допомогти їм повернутися та знайти себе в Україні», — сказав президент.
Нагадаємо, що чинна директива ЄС про тимчасовий захист українців має обмежений термін дії та створює низку юридичних незручностей. У Євросоюзі вже обговорюють можливість її трансформації на більш сталий правовий механізм.
Станом на сьогодні майже п’ять мільйонів українців, які виїхали через війну, формують новий економічний феномен. Їхній сукупний потенціал, за оцінками експертів, майже дорівнює ВВП України. Як зазначає економіст Олексій Кущ, українське розсіяне населення за кордоном може стати потужним ресурсом для відновлення країни після війни.