Проректор ДУІТЗ Катерина Танащук — єдина представниця Одеси, відзначена званням "Заслужений працівник освіти України

З нагоди Дня науки Президент України підписав Указ №307/2025 про відзначення державними нагородами видатних науковців. Почесне звання «Заслужений працівник освіти України» присвоєно проректору з науково-педагогічної роботи та цифрової трансформації Державного університету інтелектуальних технологій і зв’язку Катерині Олександрівні Танащук.
Як зазначили в пресслужбі ДУІТЗ, ця висока державна відзнака — визнання вагомого особистого внеску Катерини Олександрівни у розвиток вітчизняної науки, зміцнення науково-технічного потенціалу України в умовах воєнного стану, а також її багаторічної сумлінної праці та високого професіоналізму.
Катерина Танащук розпочала трудову діяльність у 1993 р. як лаборант науково-дослідної лабораторії № 6 Одеського науково-дослідного інституту зв’язку Державного комітету зв’язку України. З 1998 – 2009 рр. працювала на посадах: викладача-стажера, викладача, доцента кафедри Управління підприємствами зв’язку; начальника економічного відділу, начальника науково-дослідної частини та начальника науково-дослідного центру економіко-аналітичних досліджень ОНАЗ ім. О.С. Попова. У 2009 – 2021 рр. – директор Науково-дослідного центру «Телекомунікації без меж». Танащук К.О. була членом робочих груп Державного комітету зв’язку та інформатизації України, Національної комісії, що здійснює державне регулювання в сфері зв’язку та інформатизації України. Вона є членом Правління Всеукраїнської громадської організації «Рада з конкурентоспроможності індустрії інформаційно-комунікаційних технологій України» з 2013 р. й дотепер, Всесвітньої організації «Інтернет спільнота» (ISOC) з 2015 р. й дотепер, а також засновником його українського відділення, член редакційної колегії міжнародного науково-практичного журналу «Інформаційні та комунікаційні мережі» (Республіка Казахстан).
У 2015 – 2020 рр. працювала доцентом та професором на кафедрах Одеського національного політехнічного університету МОН України, де у 2019 р. захистила докторську дисертацію за спеціальністю 08.00.03 ? економіка та управління народним господарством на тему: «Теоретико-методологічні засади державного регулювання тарифоутворення в сфері телекомунікацій».
З 2021 р. до цього часу – проректор з наукової роботи ДУІТЗ (зараз – науково-педагогічної роботи та цифрової трансформації), науковий керівник 4 аспірантів та 1 докторанта, виконавець та керівник науково-дослідних робіт з аналізів ринків послуг електронних комунікацій, розробки проєктів діджиталізації України. За сумісництвом професор кафедри публічного управління та цифрової економіки ДУІТЗ.
Результати наукової роботи Танащук К.О. (Систему тарифного регулювання в сфері телекомунікацій) було впроваджено в роботу Нацкомісії з регулювання електронних комунікацій, завдяки чому було зменшено тарифи на мобільний зв’язок: для українських операторів – це економія на витратах близько 16 млрд. грн. на рік, для українців – це зв’язок за тарифами у 3 рази нижче, ніж мало бути.
У листопаді 2023 р. у складі делегації ДУІТЗ Танащук К.О. презентовано Віце-прем’єру модель організації та побудови GPON Інтернет мереж для шкіл та закладів освіти України, розробником якої вона є. Під керівництвом Танащук К.О. ДУІТЗ став оператором доступу до інтернету та будує високошвидкісну мережу GPON, яка забезпечує безперебійну роботу, зокрема й під час обстрілів та блекаутів, співорганізатор проєкту «Інтернет-доступ без меж» для 100 багатоповерхівок Одеси (близько 12 000 одеситів).
На виконання розпорядження Президента України та розпорядження Держспецзв’язку – Національного центру оперативно-технічного управління мережами телекомунікацій (НЦУ) від 20.02.2024 № 154/1959 «Про забезпечення сталості електронних комунікаційних мереж в умовах воєнного стану» під егідою асоціації операторів України ТЕЛАС виконано науково-дослідну роботу “«ТЕО ІНВЕСТИЦІЇ В ЕНЕРГОЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ДОСТУПНОСТІ МОБІЛЬНОГО ЗВ’ЯЗКУ В УМОВАХ ВОЄННОГО СТАНУ».
Результатом роботи стала розробка технічних рішень із забезпечення безперебійного живлення обладнання всіх мереж електронних комунікацій України та розрахунок економічного обґрунтування цих робіт для забезпечення населення України зв’язком протягом щонайменше 10 годин під час блекаутів та відсутності електропостачання.
Автор, керівник та безпосередній виконавець робіт з модернізації освітнього процесу ДУІТЗ, розробки автоматизованих систем управління та ексель-моделей з розрахунків та прогнозування потреби у науково-педагогічних працівниках, обліку витрат закладів вищої освіти та комплексних систем управління персоналом. Танащук К.О. розробник унікальної для України освітньо-професійної програми «Публічне управління інноваційними та інформаційними екосистемами», також викладає спеціалізовані авторські курси з цифрової економіки та менеджменту, в т.ч. на третьому освітньо-науковому рівні (аспірантура). Має досвід атестації наукових кадрів. Голова Спеціалізованої вченої ради ДУІТЗ із захисту докторських дисертацій з економіки Д 41.113.02 (Наказ МОН від 10.10.2022 р. № 894, Координатор спільного німецько-українського проєкту «Німецько-Українська мережа цифрових інновацій» – DigІn.Net2 за фінансової підтримки Німецької служби академічних обмінів (DAAD).
Результати наукових здобутків Танащук К.О. знайшли своє відображення у 100 наукових публікаціях, навчально-методичних посібниках, монографіях, 4 свідоцтвах про авторське право.
Має нагороди: лауреат Премії Кабінету Міністрів України за внесок молоді в розбудову держави (Постанова Кабінету Міністрів України від 25 червня 2001 р. № 703); нагрудний знак «Почесний зв’язківець України» (наказ Мінтрансзв’язку від 15.06.2006р. №560).